Co warto wiedzieć o płatnościach zbliżeniowych

28 lipca 2022


Co warto wiedzieć?
 W Polsce limit pojedynczej płatności zbliżeniowej kartą bez PIN-u to 100 zł.

 Zagranicą ten limit jest inny. W strefie Europejskiego Obszaru Gospodarczego może wynosić maksymalnie równowartość 50 EUR w lokalnej walucie.

 Terminal może wymagać PIN-u nawet kiedy spełnione są wszystkie przesłanki, które pozwalają na transakcję zbliżeniową bez PIN-u.

 Dzienny limit transakcji zbliżeniowych bez PIN-u dla kart z logo SGB wynosi 300 zł. Limit resetuje się z końcem dnia, a nie w ciągu dnia po zrobieniu transakcji z użyciem chipa i PIN-u. Limit ten nie dotyczy transakcji portfelem cyfrowym (telefonem, zegarkiem, opaską). Po jego przekroczeniu każda kolejna płatność do końca dnia (nawet na niewielką kwotę) będzie wymagała potwierdzenia PIN-em.

 Zgodnie z wymaganiami PSD2 oraz ze względów bezpieczeństwa, po kilku transakcjach zbliżeniowych kartą lub po osiągnięciu równowartości 150 EUR dla transakcji zbliżeniowych kartą, system wymaga transakcji potwierdzonej PIN-em. Po przekroczeniu tego limitu nawet transakcja na niewielką kwotę wymaga potwierdzenia PIN-em lub przeprowadzenia transakcji z użyciem chipa i PIN-u.

 Inne zasady obowiązują dla transakcji zbliżeniowych portfelami cyfrowymi. Generalnie przy tych płatnościach nie podaje się PIN. W przypadku Google Pay wystarczy zbliżyć do terminala wybudzony bądź odblokowany za pomocą hasła lub biometrii telefon i dokonać płatności. W przypadku Apple Pay transakcje potwierdzane są odciskiem palca, Face ID lub hasłem do telefonu. Przed płatnością za pośrednictwem Garmin Pay, Fitbit Pay, Xiaomi Pay należy raz na 24 godziny wprowadzić PIN do portfela kart. Wszystkie powyższe metody autoryzacji transakcji za pomocą hasła lub biometrii uznawane są zgodnie z dyrektywą PSD2 za silne uwierzytelnienie, dlatego przy płatności portfelem cyfrowym nie jest wymagane podawanie PIN-u do karty.
Szczegółowy opis płatności mobilnych znajduje się na www.sgb.pl/mobilne.

 Dla kart Mastercard funkcjonuje mechanizm, który po kilkukrotnym podaniu błędnego PIN-u w terminalu POS blokuje transakcje zbliżeniowe: w przeszłości żeby przywrócić zbliżeniowość należało wykonać operację w bankomacie: PIN unblock (odblokuj PIN). Obecnie można też wykonać transakcję stykową kartą z użyciem chipa i PIN-u w terminalu POS lub bankomacie.


◄ Powrót