Wyłudzanie danych do logowania na portalach typu OLX/Vinted/Allegro/Netflix

31 października 2022


Szanowni Państwo,

Informujemy o ciągłym zagrożeniu polegającym na wyłudzaniu danych do logowania na portalach typu OLX/Vinted/Allegro/Netflix.

W ostatnim czasie nasiliły się zgłoszenia o nieuprawnionych transakcjach BLIK z rachunków Klientów. Dodatkowo obserwujemy, że rachunki osób poszkodowanych wykorzystywane są do dalszych oszustw na Klientach innych Banków.

Przestępcy kontaktują się z Klientem najczęściej poprzez komunikator WhatsApp, wykazują zainteresowanie kupnem przedmiotu i przesyłają link w celu rzekomego otrzymania pieniędzy. 

 

Po kliknięciu w link pojawia się strona łudząco przypominająca stronę logowania do Banku. Jeśli Klient wprowadzi na tej stronie swój login, hasło czy smsKod – dane te trafią bezpośrednio do oszusta, który aktywuje aplikację mobilną na swoim urządzeniu. Następnie aktywowana jest usługa BLIK oraz zmienione zostają jej limity transakcji. Pozwala to oszustom na wypłacenie w bankomacie środków pieniężnych Klienta oraz innych osób poszkodowanych, których pieniądze wpłynęły na konto danego Klienta.

 

Prosimy o zapoznanie się z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa w internecie (link poniżej), znajomość ich pomoże nam uchronić swoje pieniądze przed oszustami.

https://www.sgb.pl/komunikaty-o-bezpieczenstwie/


◄ Powrót